جهل مرکب

Monday, February 06, 2006

کاریکاتور های حضرت محمد

اگر بخام از لحاظ اخلاقی چاپ کاریکاتور های حضرت محمد رو ارزیابی کنم قطعاً کار غیر قابل توجیهیه. دلیلی هم که من برا این دارم اینه که حضرت محمد الان به عنوان یک شخص مطرح نیست بلکه در واقع بخشی از هویت همه مسلمون هاست. کشیدن حضرت محمد با شاخ یا با بمب توی سرش مثل این میمونه که مثلاً کسی مارتین لوتر کینگ رو بصورت یه حیوون بکشه یا هولوکاست رو انکار کنه. کینگ سمبل سیاه پوست های آمریکاست و توهین بهش توهین به همه سیاه پوست ها محسوب میشه که یک عمل نژاد پرستانس. هولوکاست به نحوی با هویت یهودی ها گره خورده و بخاطر همین انکار هولوکاست یک کار نژاد پرستانه محسوب میشه. همینطور محمد هم سمبل یک میلیارد مسلمان بشمار میره و در واقع کسی که حضرت محمد رو با شاخ به تصویر کشیده در واقع مسلمان ها رو با شاخ به تصویر کشیده که این کار قطعاً نژاد پرستانه است. کارهای زیادی از این قبیل میشه نام برد مثلاً ستاره داوود رو بصورت سیم خاردار کشیدن، یا پرچم کشور هارو آتش زدن.

منتها اگر بخایم کار دولت دانمارک رو در دفاع از حق آزادی بیان ارزیابی کنیم به نظرمن میشه نمره بسیار بالایی بهش داد. اگر دولت دانمارک بخواد بخاطر توهین به عقیده یک عده با یک روزنامه برخورد کنه به عقیده من قطعاً آزادی بیان زیر سوال میره. در این صورت اگر فردا یک نفر از یک روزنامه شکایت کنه که چرا کاریکاتور هیتلر یا استالین یا مثلاٌ رئیس جمهورفعلی دانمارک رو کشیده برای این که این اشخاص برای اون به عنوان یک نئونازی یا یک کمونیست اشخاص مقدس به شمار میرن و توهین به اونا توهین به عقاید شخص مورد نظره، با چه استدلالی دولت دانمارک میتونه با روزنامه برخورد نکنه؟ دقیقاً همونطور که حضرت محمد برای یک عده مقدس به شمار میره هیتلر هم میتونه برای یک عده دیگه مقدس باشه. اگر مسلمون ها انتظار دارن که به اعتقاداتشون توهین نشه نئونازی ها هم میتونن همین انتظار رو داشته باشن. دولت دانمارک به درستی نشون داد که آزادی بیان خیلی از عقاید مذهبی گروه های مختلف مردم مهم تره.

ضمناً این عدم توهین به باورهای مردم معمولاً توسط حکومت ها به عنوان بهانه ای برای برخورد با هرگونه انتقاد یا دگر اندیشی مورد استفاده قرار گرفته. یادمون نره که خیلی از روزنامه ها در ایران به بهانه توهین به مقدسات یا توهین به ارکان نظام توقیف شدن.
پس بهتره اهانت رو تحمل کنیم و آزادی بیان رو قربانیش نکنیم.

خواندن مقاله خانم سونيا ميكيچ رو هم در این مورد توصیه میکنم. این هم پاسخی به وجود استاندارد های دوگانه در مورد آزادی بیان در غرب.

3 Comments:

At 2:45 PM, Blogger آهو said...

سلام آرش جون،
من هم توهين به هر مذهب و مليتي رو ناشايست ميدونم. تو خيلي خوب مسايل رو تجزيه و تحليل ميكني. اين تحليلت هم خيلي محكم و قشنگ بود.

 
At 9:21 PM, Blogger Winston said...

مرگ بر بسیجی کثیف

 
At 10:54 AM, Blogger omid said...

سلام
تحليل فوق العاده اي بود ، كاملا موافقم، كاش همه ي مردم ايران تحمل پذيرش اين ابراز عقايد رو داشتن.بهنظر من اينها همه از اصول دموكراسيه

 

Post a Comment

<< Home